Egy hatvan négyzetméteres, földszinti, napfénytől mentes, négy és fél méter belmagasságú lakás felfűtése nem éppen pénztárcakímélő cselekedet, épp ezért kifaggam a gázszerelőt, mit tegyek, hogy spóroljak.
Balatonudvarin csodahelyes kicsi nyaraló eladó, szomszédok 200 méterre!
Kattintson a képre!
A gázkonvektorral való kapcsolatom katasztrófa, utálom, mert éjszaka kattog, és külön figyelmet kell szentelnem arra, hogy nappalra levegyem a fűtést. A cirko nyilván ezerszer jobb lenne, viszont mivel földszinti belvárosi lakásban élek, így a kémény kiépítése olyan árfekvésen mozogna az ötemeletes házban, hogy köszönöm szépen, inkább tűrök még egy kicsit. Minden év őszén eljön az a pont, amikor az ismerőseimtől igyekszem egy normális gázszerelőt szerezni. Ez általában sikerül, bár a hálószobában annyira régi FÉG konvektorom van, hogy csoda, ha akad még ember, aki egyáltalán hozzányúlna. Ennek ellenére idén is sikerült beindítani és kipucoltatni az összes konvektort a lakásban. A gázkonvektor szerelő bőbeszédűségét kihasználva pedig lecsaptam a lehetőségre, és alaposan kikérdeztem arról, hogy:
- hogyan spóroljak a fűtésen a körülbelül négy és fél méter belmagasságú otthonomban
- hogyan szellőztessek okosan
Szerencsémre részletesen elmagyarázott mindent, igyekszem visszaadni minden szavát, és nemcsak a közjóért, hanem, hogy ne felejtsem el később. A szellőztetéssel az a tévhit élt bennem, hogy azoknál az ablakoknál, ahol a gázkonvektor van, és ahol a kivezető nyílása is van, semmiképp nem szabad kinyitnom az ablakot egész télen. A gázszerelő azonban azt mondta, ez így nagyjából hülyeség, ki lehet nyitni ott is az ablakot, ahol a konvektor van, de ügyelni kell arra, hogy le kell venni teljesen a fűtést, 1-re vagy az N-re. Csak azután kell kinyitni az ablakot, Majd amikor a gázkonvektor egyszercsak kattogni kezd, azonnal be kell zárni az ablakot. Így semmilyen káros anyag nem jön be elvileg a lakásba, és ki lehet rendesen szellőztetni. A kattogásra kell nagyon figyelni.
Kandallós lakás kiadó a Madárhegyen
Kattintson a képre!
A gázszámlával a hatvanas őszes szakállas szaki szerint úgy lehet sokat spórolni, ha az összes konvektort beüzemelem, majd az időjárásnak megfelelően nappal 1-2 es fokozaton van mindegyik, este pedig 3-4-esen. Ezt reggel vissza kell állítgatni. Állítólag a mostani 8-10 fokos nappali hőmérséklet mellett bőven elég 1-es fokozaton tartani mind a három konvektort napközben. A lényeg, hogy ne essek abba a hibába, hogy egyedül a legnagyobb konvektort használom a 60 négyzetméteres lakás befűtésére, és azt 5-ös fokozaton üzemeltetem éjjel-nappal.
Körbekérdeztem az idősebb szomszédaimnál, ők hogyan spórolnak, és sokan azt válaszolták, hogy a nagyon hideg teleken általában lezárnak egy szobát vagy a családi ház felső szintjét, és csak a nappali-konyha részt fűtik - a nappaliban alszanak. Én ennyire aszkéta egyelőre nem tudnék lenni, gondolom ez a kor haladtával megváltozhat. Mindenesetre idén kipróbálom, valóban látszódik-e a jó tanács a számlákon, vagy sem, aztán tavasszal megírom a végeredményt a tavalyi számlákkal összehasonlítva. Tippeket a gázszámla spórolásra kommentbe kérnék szépen.